Filharmonia Połabska (Elbphilharmonie)

Szczególnym wyzwaniem przy instalacji rurociągów była przeplatana wewnętrzna struktura budynku stulecia. (zdjęcie: Herzog & de Meuron / bloomimages)

Systemy instalacyjne Viega rozwiązują wyzwania w budowli stulecia

Z oddali budynek przypomina olbrzymi futurystyczny statek ze szklanymi żaglami. Na zachodnim brzegu zabytkowej hamburskiej dzielnicy spichlerzy „zakotwiczyło“ architektoniczne cudo – Filharmonia Połabska. Sześcienny, stary magazyn z cegły wygląda jak kadłub „statku”, nad którym wznosi się szklany pałac. Sala koncertowa wybudowana przez firmę HOCHTIEF jako generalnego wykonawcę ma szansę zyskania miana obiektu kultowego, zarówno w budownictwie, jak i sztuce.

Zasilanie różnych obszarów użytkowych w zależności od potrzeb

Budowla stulecia Elbphilharmonie obejmuje poza dużą salą koncertową dwie mniejsze sale, hotel na 250 łóżek oraz 45 mieszkań. Do tego dochodzi restauracja i dostępna publicznie platforma widokowa Plaza. „Aby zapewnić dostarczanie wody użytkowej i ciepła w sposób dostosowany do potrzeb tych różnych obszarów użytkowych, do samej rozdzielni głównej ułożyliśmy ponad 10 km rur systemu instalacyjnego z miedzi Profipress firmy Viega o średnicy do 108 mm“, mówi Jens-Peter Rücker, prezes firmy A.C. Vorwald & Sohn z Hamburga, wykonawcy instalacji sanitarnych. Wykonano również instalację odsalania i zmiękczania wody do obiegu chłodzenia wytwornic wody lodowej. Tutaj zastosowano system ze stali nierdzewnej Sanpress Inox. 

Architektura jako wyzwanie dla instalacji rurowej

Z powodu niezwykle złożonej architektury Elbphilharmonie równie złożone było również układanie rur. Wymagało to tysięcy kształtek we wszystkich możliwych wariantach. Zdaniem Jensa-Petera Rückera to jakość, bezpieczeństwo i szybki montaż zadecydowały o zastosowaniu systemu Profipress i Sanpress Inox: „Technika połączeń zaprasowywanych jest najnowocześniejszym standardem. Umożliwia szybkie wykonywanie połączeń również o większych rozmiarach. Jednak w przypadku instalacji w Elbphilharmonie bardzo ważna była również szczelność połączeń zaprasowywanych“, podkreśla Rücker, z zawodu instalator instalacji gazowych i wodnych.

Bowiem z powodu różnych wysokości geodezyjnych poszczególnych odcinków instalacji w niemal każdej złączce podczas centralnej próby szczelności występowało inne ciśnienie próbne. Dzięki SC-Contur złączek Viega, który wymusza nieszczelność niezaprasowanej złączki, w całym zakresie ciśnienia próby ciśnieniowej każda niezaprasowana złączka jest natychmiast widoczna. „Jest to cecha bezpieczeństwa, jaką posiadają nieliczne złączki dostępne na rynku“, mówi Jens-Peter Rücker, prezes firmy A.C. Vorwald & Sohn z Hamburga.

 

Zdjęcia:

  1. Filharmonia Połabska © Thies Rätzke
  2. Przekrój Filharmonii Połabskiej © Herzog & de Meuron / bloomimages
  3. Chicago Symphony Orchestra / Riccardo Muti © Todd Rosenberg Photography
Obiekt Filharmonia Połabska (Elbphilharmonie)
Miejscowość Hamburg, Niemcy
Rok 2016
Rodzaj obiektu Nowy budynek
Powierzchnia 125000 m2
Zakres zastosowania Budynek użyteczności publicznej
Architekt Herzog & de Meuron, Bazylea (CH)
Projektowanie Hochtief AG, Essen
Instalacja A.C. Vorwald & Sohn GmbH, Hamburg (u.a.)
Powrót